1. Anasayfa
  2. Talep Yönetimi
  3. Talep Yaşam Döngüsü

Talep Yaşam Döngüsü

Talep durumları 

Bir talep, kullanım ömrü boyunca altı farklı aşamadan geçebilir. Durum, bir temsilci tarafından manuel olarak veya iş kurallarına göre otomatik olarak ayarlanabilir ve güncellenebilir ( Şekil 5 ). 

Şekil 5. Talep durumları

 Altı talep durumu şu şekilde tanımlanır:

  • Yeni: Bir temsilci henüz talebi almadı. Temsilci, talebi Yeni’den Açık’a güncelledikten sonra, Yeni’ye geri taşınamaz.
  • Açık: Destek talebi, sorunu çözmek için çalışan bir temsilciye atanır.
  • Beklemede: Temsilci, destek talebini çözmeye devam etmek için talepte bulunandan veya müşteriden gelen ek bilgilere ihtiyaç duyar. 
  • Askıda: Temsilci, üçüncü bir taraftan ek bilgi veya çözüm bekliyor. 
  • Çözüldü: Sorun çözüldü. Çözülmüş bir talep, istek sahibi yanıt verdiğinde (gerekirse) yeniden açılır.
  • Kapatıldı: Talep sistem tarafından kapatılır ve tekrar açılamaz. Kapalı bir talep yalnızca görüntülenebilir ve herhangi bir şekilde düzenlenmez. Genel bir kural olarak, talepler çözüldü durumunda kaldıktan otuz gün sonra yanıt alınmaksızın kapatılır. 

Talep iş akışı örneği

Bir talebin statüsünün zaman içinde nasıl değiştiğine dair bir örneğe bakalım ( Şekil 6 ). Müşteriniz bir e-posta yazar ve “Hey, yardıma ihtiyacım var” der. Bu e-posta bir talep olarak gelir ve otomatik olarak Yeni olarak etiketlenir. 

Bir temsilci olarak giriyorsanız ve bu talebi Grispi içinde buluyorsunuz. İlk olarak, talebi kendinize atayacaksınız ve müşteriye üzerinde çalıştığınızı bildireceksiniz. Sorunla ilgilendiğinizi bu müşteriye yanıtlamayı seçebilirsiniz. Belki müşteri yeterli bilgi sağlamamıştır ve bir sonraki adıma geçmeden önce bir şeyler denemelerini istersiniz. ‘X, Y ve Z yapabilir misin?’ gibi güzel ve yararlı bir yanıt yazarsınız ve talebi Beklemede olarak gönderirsiniz. Bir gün sonra müşteri cevap verir ve ‘Biliyor musun, bu işe yaradı ama bu son adımı çözemiyorum’ diyor. Bilet, Açık durumuna geri döner ve bilet üzerinde çalışma sırası size geldiğinde kontrol panelinizde tekrar görürsünüz. Müşteriye izlemesi gereken son adımları sağlarsınız.

Ardından talebi Çözüldü olarak gönderirsiniz ve bu, yolculuğun sonu olabilir. Kapalı durumu sistem tarafından ayarlandığından, son hamlenin aslında bir kişi tarafından yapılmadığını görün.

Şekil 6. Talep iş akışı örneği

En son şu tarihte güncellendi: Şubat 14, 2023

Bu makale yardımcı oldu mu?

İlgili Makaleler

Desteğe Mi İhtiyacınız Var?
Aradığınız cevabı bulamadınız mı? Merak etmeyin, size yardım etmek için buradayız.
İLETİŞİME GEÇ